Liliochvostec - Jak pěstovat Liliochvostce

1. Popis

Liliochvostce (Eremurus), také známé jako pouštní svíce, jsou vysoké, trvalé rostliny z čeledi liliovitých, pocházející ze střední Asie. Jsou charakteristické svými dlouhými, štíhlými květenstvími, která mohou dosahovat výšky až 2,5 metru. Květy jsou drobné, hvězdicovité a mohou být bílé, žluté, růžové nebo oranžové. Liliochvostce mají úzké, trávovité listy, které tvoří růžici na bázi rostliny.

2. Období výsadby oddenků

Oddenky liliochvostců se vysazují na podzim, obvykle v září nebo říjnu, před prvními mrazy. Tím se zajistí, že rostliny budou mít dostatek času na zakořenění před zimou. Před výsadbou je důležité vybrat vhodné místo a připravit půdu, aby byly splněny jejich specifické potřeby.

3. Pěstování

Liliochvostce vyžadují slunné stanoviště a dobře propustnou, písčitou až štěrkovitou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Půda by měla být hluboká a dobře odvodněná, protože rostliny nesnášejí přemokření. Oddenky sázejte do hloubky 10–15 cm a ve vzdálenosti 30–50 cm od sebe. Při výsadbě je důležité jemně rozprostřít kořeny a zajistit, aby byl krček oddenku na úrovni půdy. Po výsadbě důkladně zalijte.

4. Doba kvetení

Liliochvostce kvetou obvykle na přelomu jara a léta, tedy v červnu a červenci. Květy se otevírají postupně odspodu nahoru, což umožňuje dlouhé období kvetení, které může trvat několik týdnů. Po odkvětu se květenství může ponechat na rostlině, protože poskytuje zajímavý architektonický prvek v zahradě.

5. Přezimování

Liliochvostce jsou mrazuvzdorné, ale v oblastech s velmi chladnými zimami je vhodné je chránit před extrémními mrazy. Po odumření listů na podzim můžete půdu kolem oddenků pokrýt vrstvou suchého mulče, jako je sláma nebo listí. Na jaře mulč odstraňte, aby nové výhony mohly volně růst.

6. Škůdci a choroby

Liliochvostce jsou relativně odolné vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, mohou být ohroženy plísňovými chorobami v případě, že jsou pěstovány v příliš vlhké půdě. Slimáci a hlemýždi mohou poškodit mladé výhonky, zejména na jaře. Pravidelná kontrola a odstranění napadených částí rostlin může pomoci udržet rostliny zdravé. Použití organických bariér nebo ekologických insekticidů může být účinné při kontrole škůdců.

7. Tipy k pěstování nebo použití liliochvostce

Pro nejlepší efekt sázejte liliochvostce ve skupinách po několika kusech, aby vytvořily výrazné vertikální akcenty v zahradě. Jsou skvělými společníky pro jiné trvalky, jako jsou šalvěje, levandule nebo okrasné trávy. Při pěstování v nádobách zajistěte dostatečně velké a hluboké nádoby s dobrou drenáží. Liliochvostce jsou také vhodné pro řezané květiny, protože dlouho vydrží ve váze. Pro delší životnost ve váze řežte květy, když se otevře první třetina květů na květenství.

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/liliochvostec/

© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.