Snědek - Jak se pěstuje Snědek

1. Popis

Snědek (Ornithogalum), je vytrvalá cibulovitá rostlina z čeledi chřestovitých. Pochází z oblastí Evropy, Asie a Afriky. Snědek je ceněn pro své elegantní, hvězdicovité květy, které mohou být bílé, žluté nebo oranžové. Rostliny dorůstají výšky 20–60 cm a tvoří hroznovitá nebo volnější květenství. Listy jsou úzké, dlouhé a vyrůstají v růžici na bázi rostliny. Snědek je oblíbený pro svou nenáročnost a atraktivní vzhled.

2. Období výsadby cibulek

Cibulky snědku se vysazují na podzim, ideálně v září nebo říjnu, aby měly dostatek času na zakořenění před zimou. V teplejších oblastech je možné cibulky vysazovat i na jaře, ale podzimní výsadba je preferována pro dosažení nejlepších výsledků. Před výsadbou připravte půdu tak, aby byla dobře propustná a obohacená organickou hmotou.

3. Pěstování

Snědek vyžaduje slunné až polostinné stanoviště a dobře propustnou, lehkou půdu. Půda by měla být mírně vlhká, ale nesmí být přemokřená. Cibulky sázejte do hloubky 5–10 cm a ve vzdálenosti 10–15 cm od sebe. Po výsadbě cibulky důkladně zalijte. Rostliny jsou poměrně nenáročné a dobře snášejí sušší období, ale pravidelné zalévání během vegetačního období podpoří jejich růst a kvetení.

4. Doba kvetení

Snědek kvete obvykle na jaře nebo počátkem léta, v závislosti na druhu a klimatických podmínkách. Květy vydrží několik týdnů a jsou velmi atraktivní pro opylovače. Některé druhy mohou kvést i na podzim. Po odkvětu se listy postupně zatahuji, což umožňuje cibulkám nasbírat dostatek živin pro příští sezónu.

5. Přezimování

Většina druhů snědku je mrazuvzdorná a může zůstat v zemi během zimy bez potřeby speciální ochrany. V oblastech s velmi chladnými zimami je však vhodné půdu kolem cibulek přikrýt vrstvou mulče nebo suchého listí, aby byly cibulky chráněny před extrémními teplotami. Na jaře mulč odstraňte, aby nové výhony mohly volně růst.

6. Škůdci a choroby

Snědek je obecně odolný vůči většině škůdců a chorob. Nicméně, stejně jako u jiných cibulovin, může být ohrožen plísňovými chorobami a hnilobou cibulek, pokud je pěstován v příliš vlhké půdě. Slimáci a hlemýždi mohou poškodit mladé listy a výhonky. Pravidelná kontrola rostlin a udržování dobré zahradní hygieny pomůže minimalizovat problémy se škůdci a chorobami.

7. Tipy k pěstování nebo použití snědků

Pro nejlepší vizuální efekt sázejte snědek ve skupinách po několika kusech, aby vytvořily výrazné barevné akcenty v zahradě. Snědek je skvělý pro skalky, okraje záhonů nebo jako podrost pod stromy a keři. Kombinujte ho s dalšími jarními cibulovinami, jako jsou tulipány nebo narcisy, pro pestrý a dlouhotrvající jarní záhon. Snědek také dobře funguje jako řezaná květina, protože dlouho vydrží ve váze. Při pěstování v nádobách zajistěte dostatečně velké a hluboké nádoby s dobrou drenáží. Snědek může být také použit jako přírodní prvek ve volně rostoucích trávnících nebo loukách.

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/snedek/

© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.